Autor: Radim Kasal, Microsoft Presales 

Určitě jste v poslední době zaznamenali ze všech stran slovo Copilot. Jak úžasná věc to je a jak vám usnadní život. Udělá vlastně všechno za vás 😊. No jo, ale co to ten Copilot vlastně je a na kolik přijde?  
Obecně se dá říct, že Copilot je umělá inteligence vyvinutá Microsoftem spolu se společností OpenAI s cílem pomáhat uživatelům tím, že poskytuje informace, odpovídá na otázky a umí vést konverzace. Může také generovat kreativní obsah, jako jsou texty, obrázky, básně, příběhy, kód atd.  

S jakými verzemi Copilota se můžeme potkat? 

Základní verzi je jednoduše Copilot nebo také Bing Chat, který najdete ve vyhledávači Bing, v prohlížeči Edge nebo přímo ve Windows 11. Umožňuje komunikovat s umělou inteligencí prostřednictvím technologie ChatGPT místo klasického zadávání vyhledávacích dotazů. Pokud Copilota používáte z firemního účtu, vaše data jsou chráněna. Tato verze je zdarma. 

Další úrovní je Copilot Pro, který využívá GPT-4 a GPT-4 Turbo. Je určen pro běžné uživatele, ne pro firemní účty. Poskytuje prioritní přístup během špičkových hodin, tím pádem vyšší rychlost a kreativitu. Umožňuje využívat funkce umělé inteligence v aplikacích jako Word, Excel, PowerPoint a Outlook. Ten už stojí 20$ měsíčně. 

Jeho obdobou v podnikovém prostředí je Copilot pro Microsoft 365. Umí vše, co Copilot Pro, ale dělá to s využitím všech možností spolupráce mezi zaměstnanci. Především integrace s Microsoft Teams je opravdu velmi přínosná. Z hlediska zabezpečení vše probíhá v bezpečnostním kontextu a dle pravidel organizace, kde je nasazen, kdy podniková data neodcházejí mimo organizaci. Tady je cena 30$ měsíčně. 

Posledním možností rozšíření v podnikovém prostředí je Copilot Studio. To umožňuje vytvářet vlastní Chatboty s integrovanou vnitřní logikou, rozhodovacími procesy a s napojením na interní datové zdroje. Toto rozšíření přijde na 200$ měsíčně při kapacitě 25.000 odpovědí za měsíc. 

Toto byly nejpoužívanější verze Microsoft Copilot. Další verze se zaměřují na konkrétní oblasti nebo aplikace. Pro zajímavost jsou to tyto: 

  • Power Platform Copilot  
  • Microsoft Security Copilot 
  • Dynamics 365 Copilot 
  • GitHub Copilot 
  • Copilot for Sales 

Ale o těch snad někdy příště.